Co potřebujete vědět o doplňku MSM
Metylsulfonylmetan nebo MSM je organická síra, která se přirozeně vyskytuje v ovoci, zelenině, obilí a mléce. Síra je čtvrtým nejhojnějším doplňkem v těle. Je vyžadována při mnoha tělesných funkcích a při obnově zdravé tkáně. Síra také pomáhá detoxikovat těžké kovy z těla a napomáhá zdravým funkcím jater. Vyskytuje se v mnoha přírodních, nezpracovaných potravinách, během procesu vaření se rychle ztrácí. Proto se doporučuje tuto látku doplňovat pomocí doplňků stravy.
Nejzajímavější přínosy MSM
MSM je využívané pro zlepšení zdraví kostí a kloubů, zlepšuje zdraví kůže, detoxikuje a zvyšuje energetickou hladinu. Jeho potenciální přínosy pro zdraví však nabízejí mnohem více. Zde je přehled nejzajímavějších benefitů.
Osteoartróza a bolesti kloubů: Artritida je oslabující stav, který provázejí bolesti kloubů a z tuhlost, problémy s koleny a zády spolu s omezeným pohybem. MSM může být užitečné při potlačování těchto příznaků, neboť hraje roli při rozbíjení nezdravých usazenin vápníku v těle, které se jinak mohou stát hlavní příčinou degenerativních onemocnění. Pokud jde o zdraví kloubů, přiměřené doplnění MSM může být také přínosné pro zlepšení kloubní flexibility, snižování přidružené tuhosti, bolesti a otoku, stejně jako zlepšení oběhu a vitality. MSM podporuje vytváření nových kloubních buněk a svalových tkání při snižování zánětlivých reakcí. Také pomáhá uvolňovat přebytečné tekutiny a další vedlejší produkty, které přispívají k otoku a citlivosti. Klinická studie zahrnující pacienty s osteoartritidou ukázala, že suplementace MSM po dobu 12 týdnů ukázala významné zlepšení v léčbě symptomů ve srovnání s placebovou skupinou. MSM bylo podáno společně s glukosaminem v dávce 500 mg 3x denně. Výsledkem bylo snižování bolesti a zánětu s, aniž by však vykazovaly vedlejší účinky [1].
Účinná léčba syndromu propustného střeva Syndrom propustného střeva je stav, kdy bakterie a toxické odpadní látky pronikají do střeva a do krevního řečiště. Výsledkem je narušení správného trávení a neschopnost těla absorbovat základní živiny. Naše tělo může na neobyvklé nebo dokonce nebezpečné látky reagovat různě – od potravinových alergií, přes únavu, bolesti hlavy, až po autoimunitní a chronická onemocnění. V tomto případě MSM může pomoci obnovit stěny zažívacího traktu a snížit související záněty stejně jako alergické reakce na potraviny.
Přírodní kožní náprava Krémy obsahující MSM se dlouho používají ke snížení zánětů kůže. Běžné kožní stavy, jako je růžovka, změna barvy pokožky a alergie používají tuto látk pro zvládnutí symptomů. Použití MSM může pomoci zlepšit tón pleti a snížit přidružené zarudnutí. Při kombinaci s silymarinem může být MSM velmi efektivní při léčbě symptomů a stavů růžové pokožky [2].
Mezi další funkce MSM patří zvýšení produktivity kolagenu. Kolagen je protein, který dodává pokožce odolnost a zabraňuje tomu, aby se stala suchá, vrásčitá a suchá. Současně je pro zdraví pokožky stejně důležitá jiná proteinová sloučenina známá jako keratin.
Obsah síry v MSM má aktivní úlohu při výrobě jak kolagenu, tak i keratinu, takže je také považován za “minerál pro krásu” vzhledem ke svým vlastnostem na kůži. Při použití v kombinaci s jinými antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C a E, poskytuje MSM ještě lepší výsledky při zlepšování vzhledu pokožky. Společně tyto důležité živiny mohou vytvářet nové zdravé tkáně, pomáht odstraňovat jizvy a vytvářet nové kožní buňky.
Obnovuje růst vlasů a nehtů Přínosy síry se nezastaví pouze na kůži. Ve skutečnosti se zvýšením hladiny kolagenu a keratinu může MSM pomoci také při vytváření nových vlasových pramenů. Navíc zvýšení těchto proteinů má prospěšné výsledky pro podporu zdraví nehtů.
Výrobky na vlasy a nehty často označují kolagen a keratin jako ingredience, protože tyto sloučeniny dodávají vlasům sílu, dělají prameny vlasů lesklejší a mohou dokonce zabránit nebo zvrátit ztrátu vlasů.
Působí jako přírodní analgetikum MSM může pomoci snížit bolesti svalů a křeče při současném zlepšení pohyblivosti a mobility. Vzhledem k tomu, že síra v MSM může obnovit svalové buňky, které se během intenzivního cvičení, stresu a namáhavé fyzické práci poškozujeí, stejně jako při poranění nebo chirurgickém zákroku. MSM opravuje nejen poškození, ale také urychluje hojení.
Sportovci mohou těžit zejména při hledání rychlého zotavení.
Pomáhá adaptaci na stres Síra jak známo má uklidňující vlastnosti a může pomoci tělu lépe zvládnout stres. Například všechny formy cvičení způsobují nějaký oxidační stres, což ve skutečnosti není špatná věc, když je přítomna v malých množstvích.
Oxidační stres vyvolaný například cvičením je nezbytný – vyzývá buňky, aby se staly silnější a přizpůsobivější zvýšením antioxidantů v těle. Když tělo doplňuje MSM v těchto případech, obsah síry pomáhá předcházet bolesti svalů, zvyšuje schopnost léčit se a rychleji se vrátit k dalšímu svičení [3].
Užívání MSM před cvičením může být užitečné pro snížení poškození svalů a dalších následků stresu. Z hlediska psychického stresu byla síra studována jako stabilizátor nálady, který uvolňuje nervový systém.
Jak MSM funguje
Chceme-li porozumět mechanismu doplňování MSM, je důležité znát několik následujících klíčových termínů.
Methionin: doplňky MSM se používají k dodávání extra síry do těla. Tato dodatečná dodávka pomáhá při vytváření methioninu, který je jednou ze dvou esenciálních aminokyselin obsahujících síru. Je potřeba pro opravu a růst tkání v těle, zvyšuje ohebnost a tón pleti, obnovuje vlasy a posiluje nehty. Navíc také pomáhá syntetizovat a metabolizovat potraviny, což umožňuje, aby absorbované živiny byly použity pro energii.
DMSO: znamená dimethylsulfoxid, což je čirá tekutina bez zápachu, která vzniká jako vedlejší produkt papírenského průmyslu. DMSO také představuje schopnost proniknout do kůže a dalších biologických membrán. Může a je použita jako dopravní zařízení pro průchod malých molekul přes kůži.
MSM je přirozený vedlejší produkt DMSO a jeho léčebné vlastnosti napodobují vlastnosti DMSO. Při použití je DMSO převeden v těle na MSM, který má potenciál zůstat v těle déle než samotný DMSO. To umožňuje déletrvající pozitivní dopady na lidské tělo.
Když je MSM doplňováno prostřednictvím doplňků stravy, jedním z nejpozoruhodnějších vlastností jsou jeho detoxikační vlastnosti. Jiné zahrnují vylepšenou imunitu a působí jako stimulant výkonu. Proces, jak chemické látky vstupují do buněk a opouštějí je, se nazívá propustnost buněk. Toto je klíčovou složkou celého procesu a přináší velkou část síly, která se připisuje MSM. Jak uvidíte v tomto článku, buněčná propustnost bude opakujícím se tématem a bude mít důležitou roli v téměř všech výhodách, které MSM doplňky nabízejí.
Doplňky MSM mohou poskytnout všechny tyto výhody různými způsoby:
Vzhledem k tomu, že MSM zvyšuje propustnost buněk, usnadňuje uvolňování určitých usazených minerálů, jako je vápník, což může jinak způsobit problémy. Totéž platí pro detoxikaci těžkých kovů a odpadních produktů.
Současně propustnost buněk podporuje také přijímání živin a vody, což je přínosné pro udržení hladiny hydratace v těle. Tato detoxikace také zvyšuje antioxidační potenciál těla a lépe jej chrání před volnými radikály.
Bližší vazba k tomuto bodu je schopnost MSM zlepšit imunitní funkci, urychlit léčbu a snížit bolest. Obsah síry v MSM neutralizuje specifické vedlejší produkty, jako je kyselina mléčná, které mohou jinak přispívat k pocitu bolesti, tuhosti a nepružnosti.
To je také důvod, proč sportovci a velmi aktivní jedinci používají doplňky MSM ke zlepšení doby jejich regenerace, zvýšení výkonu a obnovení nových a zdravých kloubních tkání a svalů.
Síra v MSM také pomáhá při výrobě glutathionu, což je aminokyselina, která hraje v těle životně důležitou roli. Glutathion je také považován za “hlavní antioxidant”, který je přítomen v každé buňce těla. Jeho dlouhý seznam funkcí zahrnuje úlohu v imunitní systému tím, že podporuje funkci T-buněk, brání lékové rezistenci a chrání před toxickými látkami.
V neposlední řadě je MSM také považován za prostředek zvyšující výkonnost, neboť může pomoci při boji s únavou zvyšováním úrovně energie. Vzpomínáte si na bod o zvýšení buněčné propustnosti? Takže to znovu přichází do hry, protože zvýšená propustnost buněk vyžaduje méně energie k vypořádání se s akumulací toxinů. S akumulací toxinů mohou být energetické zdroje přesměrovány k aktivitě a hojení.
Z energetických zásob se kažý den přibližně 70-80% energie spotřebovává na trávení. Když MSM zvyšuje vstřebávání živin, výdaje na trávení jsou výrazně sníženy a přesměrovány jinam, například na zvyšováním výkonnosti, zlepšení kognitivního fungování a zlepšení celkových zásob energie.
Při užívání MSM je důleží příjímat dostatečné množství vody. Vzhledem k tomu, že MSM detoxikuje tělo, vyžaduje dostatečné množství vody k vyplachování, aby toxiny mohly být účinně odstraněny bez zatížení jiných tělesných orgánů, jako jsou ledviny.
Kdy dále můžeme použít doplňky MSM?
Kromě přínosů napsaných výše lze MSM použít také k pomoci následujících zánětlivých a dalších stavů:
– Bursitida
– Tendonitida
– Astma
– Alergie
– Kvasinková infekce
– Svalové křeče
– Žaludeční problémy jako vředy, poruchy trávení, zácpa a rozrušení žaludku
– příznaky zahrnující bolesti hlavy, křeče, poruchy trávení a zadržování vody
– Zánět oka
– Vysoký krevní tlak
– Perorální infekce
– Únava
Zatímco tyto podmínky mohou být řešeny pomocí doplňků MSM, tři oblasti, kde MSM získala hodně známosti, patří:
Anti-aterosklerotika: MSM může pomoci krevní cévách, aby se staly silnějšími, jinak mohou omezovat průtok krve do orgánů a tkání. Pomáhá zabránit usazování tuků, cholesterolu a dalších látek na stěnách arterií, které omezují průtok krve.
Chemo preventivní: Chemické preventivní látky se používají k inhibici, zpomalení nebo zvrácení růstu rakoviny. Některé výzkumy naznačují potenciál MSM pracovat v této funkci [4].
Přirozeně protizánětlivý: když vnitřní a vnější tlak buněčné tekutiny není stejný, dochází k zánětu a otoku. Protože MSM zvyšuje buněčnou propustnost, umožňuje tlak vyrovnat, a tím zmírnit zánět.
Doporučené dávkování MSM
Individuální dávkování pro MSM bude z velké části diktováno důvodem použití doplňku a současného zdravotního stavu jednotlivce.
Jako počáteční dávku lze obvykle doporučit 500 mg MSM třikrát denně. Toto je počáteční dávka při pomoci proti osteoartróze.
Některá další doporučení zahrnují užívání tří až šesti gramů denně pro celkové zdraví. Dávka se rozdělí na tři denní dávky.
Pokud používáte práškovou formu, doporučujeme začít s jednou až dvěma lžičkami prášku MSM rozpuštěného v 250 až 300ml vody (teplota vody by neměla přesáhnout 40°C). Dávkování může být postupně zvyšováno.
MSM lze zakoupit ve formě tablet, kapslí nebo prášku. Doporučujeme kupovat 100%-ní prášek bez příměsí, v čistotě alespoň 98%. V našem eshopu nabízíme 100%-ní MSM v prášku a jako součást kloubní výživy.
Možné vedlejší účinky
Obecně platí, že MSM je většinou dobře snášeno, protože je to přirozená látka a nachází se v těle. Zatím nebylo zaznamenáno příliš mnoho hlášených vedlejších účinků při používání MSM, na druhou stranu nebyly provedeny dostatečné studie, které by uváděly dlouhodobé účinky.
Jedna z nejuznávanějších studií provedených v této oblasti v roce 2006 zahrnovala pacienty s osteoartritidou. Pacienti dostávali MSM každý den po dobu 12 týdnů a pozorováním dospěli k závěru, že podávání MSM významně zlepšilo příznaky bolesti a fyzické funkce bez jakýchkoli významných vedlejších účinků [5].
Jiné studie pozorovaly mírné nežádoucí účinky jako podráždění žaludku, průjem a poruchy trávení. Někteří lidé mohou také zažívat otok, únavu, nespavost a zhoršené soustředění.
Je zajímavé, že některé z nežádoucích účinků používání MSM se objevují, protože je tak silným detoxikátorem. Vzhledem k tomu, že rozpouští některé sloučeniny a reaguje s určitými toxiny, samotný detoxikační proces může způsobit řadu nepohodlných příznaků. Příznaky detoxikace nebo případné nežádoucí účinky jsou obvykle zcela individuální.
MSM doplňky nemusí být také vhodné pro osoby, které užívají léky na zředění krve nebo nastávající matky. Poraďte se svým lékařem před začátkem jakéhokoli doplňování.
Oskazy:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3135791/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18254805
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28736511
[4]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12680248
[5]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16309928