5-HTP a klidný spánek

5-HTP, Serotonin a Tryptofan

5-HTP a Tryptofan jsou prekursory neurotransmiteru Serotoninu. Serotonin je znám jako „hormon štěstí“, protože je mimo jiné zodpovědný za kontrolu nálad. Po objevení Tryprofanu a 5-HTP v rostlině Griffonia Simplicifolia se extrakt z této rostliny stal velmi rychle vyhledávaným potravinovým doplňkem.

Tryprofan je esenciální aminokyselina používaná jako stavební kámen bílkovin. Esenciální znamená, že si ho naše tělo nedokáže samo vyrobit a musí ho přijímat jako součást stravy. 5-HTP (5-Hydroxytryptophan) je hydroxylovaná verze Tryprofanu. Obě tyto složky ovlivňují rychlost produkce serotoninu. Absence jedné z nich může rychle způsobit pokles serotoninu.

Rostlina Griffonia Simplicfolia je původem ze západní a střední Afriky, zejména z Libye a Gabonu. Zde se tato rostlina používala jako antiseptikum a pro svoje protizánětlivé účinky. Dále také na bolest, anémii, popáleniny, onemocnění ledvin, zvracení nebo průjmy.

Serotonin je hormon potřebný ke zmírnění některých nemocí a poruch, jakou jsou schizofrenie, epilepsi, PMS a parkinsonovy choroby. Serotonin byl objeven v roce 1930 v cévách. O celých 23 let později byl objeven i v mozkové tkáni, což vedlo ke spoustě vědeckých prací zabývajích se jeho funkcí a významem. A v roce 1960 bylo zjištěno, že Serotonin jako aktivní neurotransmiter lze použít ke zmírnění výše popsaných příznaků.

V dnešní době máme o funkci Serotoninu a roli 5-HTP daleko více informací a zkušeností. 5-HTP jako čistě přírodní produkt může nahradit chemické „antidepresiva“. Využívá se při chronických bolestech, migrénách, nespavosti, narkolepsii a fibromyalgii.

Zdroje:
1. NNDB. (2014). Frederick Hopkins. Available: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9727088.
2. Grubb, BP. (1997). Cardiac Arrhythmias-Neurocardiogenic Syncope: What Role for Serotonin?. In: Grubb,BP Cardiac Arrhythmias. Oxford: Wiley and Sons.
3. Pathak,K. (2010). A review on Griffonia simplicifollia – an ideal herbal antidepressant. International Journal of Pharmacy and Life Sciences.
4. Whitaker-Azmitia,PM. (1999). The Discovery of Serotonin and its Role in Neuroscience. Neuropsychopharmacology.
5. Birch.H. (2013). Serotonin. Available: https://www.chemistryworld.com/podcasts/serotonin/6646.article.
6. Birdsall, TC. (1998). 5-Hydroxytryptophan: a clinically-effective serotonin precursor.. Alternative Medicine Review : A Journal of Clinical Therapeutics.